Koroonaviiruse teemal räägib Terviseameti Lõuna regionaalosakonna juhataja Tiia Luht
Suvi on lõppemas ja kooliaasta algamas, meil kõigil on mure lugedes mitu uut koroonapositiivset testi ööpäevaga lisandus. Lehetoimetus küsis Terviseameti Lõuna regionaalosakonna juhatajalt Tiia Luhtilt, milline on koroonaviiruse olukord Tartumaal ja millised on terviseameti soovitused kooliaasta eel.
Vastab: Tiia Luht
Terviseameti Lõuna regionaalosakonna juhataja
Nõo vallas ei ole kuni tänaseni (27. august) registreeritud ühtki koroonajuhtumit. Tartumaal tervikuna on augusti alguse puhang vaibunud. Seda kindlasti kõikide inimeste ühisele pingutusele, sest see haigus vajab igaühe hoolivat käitumist nii enda kui ka teiste tervise osas.
Millised on Terviseameti soovitused?
Enne uue õppeaasta algust on koolidel võimalik ja vajalik teha täiendavaid ettevalmistusi, näiteks sõlmida eelnevalt õppekorralduslikke kokkuleppeid, mõelda läbi käitumine nakkuskahtluse või tuvastatud haigusjuhtumi korral ja tegevuspõhimõtted distantsõppel olles, varuda isikukaitsevahendeid ja pesu- ning desinfitseerimisvahendeid, vajadusel arendada õpetajate digioskusi jne
Riskigruppidesse kuuluvatel õpilastel ja õpetajatel on soovitatav pöörata eritähelepanu ennetusmeetmetele, sh isikukaitsevahendite kasutamisele.
Nagu kõigis muudes valdkondades nii ka haridusasutustes:
- Haigustunnustega laps/õpilane/õpetaja viivitamatult koju/koos vanematega perearsti juurde saata.
- Rohkelt käte pesemise ja deso võimalusi (kindlasti ka tutvustada kätepesemise võtteid, selgitada veelkord vajalikkust)
- Hajutatus — mõelda läbi iga kogunemise, ühisürituse vajalikkus (kas saab ka ilma selleta?) Paindlikud vahetunnid, toitlustamine, õppepäeva algused (kasvõi 15 min nihkega) Soovitused õuesõppeks, sportimiseks, vahetunnud õues, kasutada ära varjualuseid). Ohukohtade läbimõtlemine (rõivistud, regreatsiooniruumid, söökla jne).
- Õpetajatel, kasvatajatel jt töötajatel raske tagada 2 X 2m2 töötsooni, riskikontingendil mõelda maskide ja visiiride kandmisele.
- Väga oluline sundventilatsiooniga õppeasutustes kontrollida enne õppeaasta algust korrashoidu, vahetada filtrid (vajalik kaasata spetsialiste).
- Rõhutada vahetundidel klassiruumide tuulutamise vajalikkust.
- Märgkoristuse olulisus (mõelda ka firmade ja koristajate koolitusele) õiged desovahendid!
- Toitlustamise detailne läbimõtlemine: nt. välistada käega toidu võtmine iseteeninduslettides (puu ja köögiviljade valik, leib jne).
- Mõelda läbi, et kasutatavad desovahendid ei oleks selliselt kättesaadavad, et võivad nende mittesihipärasel kasutamisel olla hoopis tervisele ohtlikud.
Lisamaterjalid:
https://www.hm.ee/sites/default/files/htm_koolialgusepakett_a4_2020-2021_viimane.pdf
Terviseametil on heameel juhtida tähelepanu Eesti oma koroonarakendusele HOIA, mis teavitab inimesi kui nad on olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Rakenduse kasutajate telefonid vahetavad Bluetooth'i abil anonüümseid koode ja ei riik, äpi tootja ega telefoni tootja inimeste kohta andmeid ei kogu ja keegi ei saa teada, kes kellega lähikontaktis oli.
- Koroonaviiruse ennetamiseks efektiivseim meede on distantsi hoidmine, kuid kui me soovime oma harjumuspärase eluga jätkata, liikuda ühistranspordiga, reisida, külastada avalikke asutusi, käia tööl ja õppida kontaktõppes, siis tõenäoliselt ei ole meil alati võimalik üksteisest piisavat distantsi hoida.
- Koroonaäpp on üks täiendav tõhus vahend selleks, et võimalikke nakkuslikke kontakte vähendada ja viiruse levikut pidurdada.
- Selleks on oluline, et võimalikult paljud inimesed selle endale alla laeksid ja seda kasutaksid.
- Äpp hoiatab inimest juhul kui tema telefon on olnud hiljem positiivse koroonaviiruse proovi andnud inimesele tema nakkusohtlikul ajal lähemal kui 2 meetrit kauem kui 15 minutit.
- Koroonaviiruse eripära on see, et ta levib ka siis, kui inimene ei tunne end haigena. Seetõttu on viiruse leviku tõkestamiseks lähikontaktsete tuvastamine ja teavitamine kriitiline.
- Kuna aga haigestunud inimesel endal on võimatu meenutada inimest, kellega ta mõnes restoranis või bussis lähikontaktis oli, siis siin tulebki appi koroonaäpi automaatne teavitus - telefon jätab anonüümselt ja krüpteeritult telefoni mälusse kõik kokkupuuted teiste äpi kasutajatega.
- Kui mõni äpi kasutaja haigestub, märgib ta end, st oma koodi, nakatunuks ning teiste kasutajate telefonid – kes on selle koodi meelde jätnud – teavitavad oma kasutajaid võimalikust lähikontaktist. Nii suudabki äpp teavitada ka neid inimesi, keda nakatunu ise ei pruugi teadagi.
- Erilist tähelepanu on rakenduse arendamisel pööratud selle turvalisusele ja inimeste privaatsusele. Riik, rakendus, rakenduse tootja või telefoni tootja ei saa kunagi teada, kes kellega lähikontaktis oli.
- Telefonid suhtlevad omavahel Bluetooth raadiosignaalide abil, vahetades omavahel koode, mis ei ütle äpi kasutajate kohta midagi. Äpi kaudu ei laeku riigile mingit infot lähikontaktsete identiteedi kohta.
- Hoiame ennast ja oma lähedasi. Äpi kasutamisega aitame privaatselt ja turvaliselt kaasa nakatunute arvu vähendamisele.
- Kui hoolid enda ja oma lähedaste ning kogu Eesti heaolust, siis on sul võimalik äpi kasutamisega palju head teha.
- Jaga infot ka oma sõpradele ja lähedastele ning vajadusel aita neid äpi paigaldamisel.
- Me ei saa mingeid andmeid kellegi kohta automaatselt.
- Haige saab rakenduses oma staatust muuta ainult ise (et ta on saanud Covid-19 diagnoosi). Sellega seoses annab ta teavituse automaatselt temaga 48 h tundi enne testitulemuste teadasaamist (kui ei ole sümptomeid) või sümptomite tekkest isikutele, kellega ta oli lähikontaktis (2m vähemalt 15 min).
- Seejärel kuvatakse lähikontaktsele teavitus, et te võisite saada nakkuse ja palutakse helistada Terviseameti üldnumbrile. Samuti saab ta koheselt juhise jääda eneseisolatsiooni.
- Appilt teavituse saanud lähikontaktne ei saa otse pöörduda perearsti poole haiguslehe avamiseks, vaid siiski peab ta eelnevalt olema Terviseameti lähikontaktse nimekirjas. Sellise teavituse teeb haigekassa esmatasandile reedel. Perearstidel on võimalus haiguslehe avamiseks vastavast regioonist üle küsida antud isiku olemasolu lähikontaktsena.
- Pahatahtlikke haigeid selle äpiga olla ei saa, sest kõik nakkused peab kinnitama Patsiendiportaalis. Kui Patsiendiportaalis ei ole positiivset saatekirja vastust, ei saa ka haigeks märkida.
Äpp tegutseb ainult 14-päevases ajaraamis. Iga kümne minuti järel loob äpp uue anonüümse koodi, mida anonüümselt telefonid vahetavad. Pärast 14 päeva koodid kustuvad. Rohkem infot saab veebilehelt hoia.me
Samuti saab jälgida nõuandeid Terviseameti poolt antud juhiseid: https://www.terviseamet.ee/et/koroonaviirus/koroonaviiruse-haigus-covid-19-trukised-ja-juhendmaterjalid