« Tagasi

Nõo valla maiustuste võlur Kalju Kruus lõpetab ettevõtlusega, andes võimaluse uutele magusameistritele

Nõo vallas maiustusi valmistav ettevõte Cautes on midagi enamat kui lihtsalt marmelaad, komm või präänik, see on idee ja unistuse sünd, sihikindlus, järjepidevus, kukkumine ja õppimine, higi, töö ja pisarad ning loomulikult üks suur eluline magusalt oluline seiklus.

Igaüks ei taha, ei suuda ega julge saada ettevõtjaks, ja ei peagi. Ettevõtlus on suur vastutus, risk, töömahukas protsess, mida tuleb hallata nii masinate, teenuste kui inimressursina terve ettevõtlusperioodi. Õnneks on meil vägevaid ettevõtjaid, kes otsustavalt astuvad riskijulgeid samme ja loovad kodukohas ja kogu ühiskonnas väärtust, tehes ise ja andes võimaluse teistelgi tegemistes kaasa lüüa. Iga samm ettevõtluses on osake elujõust, see on millegi suure ja väärtusliku loomine esmalt kodukandi inimestele ja seeläbi ka kogu ühiskonnale.

Julge pealehakkamine on pool võitu

Nõo vallas, veel kolhoosi ajal, 1993. aastal, alustasid kaks noort - Krista ja Kalju Kruus- julge ideega. Kalju Kruus kommenteerib: „See oli kolmkümmend aastat tagasi, kui panime käima marmelaadi tootmise." Sovhoosi lagunemise ajal osteti oksjonilt unarusse jäetud marmelaaditsehh, remonditi ruume: paigaldati põrandaküte, uuendati põrandad ja laed, ehitati korralikud riietus- ja pesuruumid, tualetid. Kõigeks eelnimetatuks oli vaja võtta pangast väga suure protsendiga laen. Kalju ja Krista otsustasid riskida ja võtsid laenu. Alustati majandi turgutamise ja pereettevõtlusega.

Võtmesõna on mitmekesisus

Kalju tutvustab ettevõtluse samme: „Kõige esimeseks oli marmelaadi tootmine. Kiiresti saime aru, et ainult marmelaadi tootmisega me ära ei majanda, tuli laiendada toodangut. Otsustasime hakata valmistama Lehmakomme. Peagi lisandusid tootmisesse väikesed  karamellid (monpansjeed)." Noored ettevõtjad mõistsid, et mitmekesisust on veel juurde vaja. Kalju kirjeldab: „Edasi ostsime ära kaks iirise pakkeliini ja sefiiri liini. Lisaks alustasime küpsiste tegemisega ja muude maiuste valmistamisega (pähklid ja seemned karamellis). Veel lisandusid meie sortimenti šerbetid ja dražeekommid,   plaadi-iirised ja hematogeenid. Kokku oli meil üksteist kommiliiki-maiustust, umbes kolmkümne kahe erineva nimetusega."  Nii valmiski  väike  kommivabrik.


 

 

Usk, tahe ja sihikindlus

Töörohkeid algusaastaid toetasid motivatsioon ja suur tahe midagi ise ära teha. Kalju meenutab: „Esimestel aastatel tuli tooraine endal kohale tuua ja kogu valmistatud/toodetud kaup turustada. Raamatupidaminegi oli minu teha. Ööund nappis, aga usk heasse ettevõtmisesse andis energiat."

Toormaterjal osteti Hollandist, Saksamaalt, Poolast, ka Eesti hulgifirmadest. Toodete valmimisel viidi kaup otse poodidesse. „Kaks-kolm aastat  sai veetud ise vastavalt kokkulepetele ja tellimustele kaup poodidesse kohale. Hiljem toimus kauba kohale vedu hulgifirmade kaudu. Lisandus koostööpartner Saksamaal. Teatud perioodil müüsime kaupa ka Soome ja Rootsi, paraku jäi see soiku. Kogu müügiprotsess välismaale väikese pereettevõtte kõrvalt oli keeruline. Meil ei olnud nendes riikides oma müügiesindajat ning ise kohal käimine kuni kaks korda kuus käis üle jõu."

Töötajatega on vedanud

Kalju hindab ja kiidab oma töötajaid. „Kommivabriku töötajad olid enamus kohalikud ja väljaõpe toimus kohapeal. Töövõtted ja –protsess õpiti kiiresti. Töötahe oli olemas. Suviti käisid lisaks mõned kooliõpilased taskuraha teenimas. Nende ülesanne oli käsitsi Lehmakomme paberisse keerata."

Kalju lisab: „Meil on alati väga vedanud töötajatega. Enamus on olnud tõesti väga töökad ja tublid. Suur aitäh neile kõigile. Algusest peale on meiega koos töötanud Kalmer Loorits. Pole tööd, millega ta hakkame ei saaks. Väga kohusetruu inimene. Suur –suur tänu talle ja soovime kogu perega edu talle edaspidiseks."

Õnnestumiste retsept

Ettevõtluses on oluline, et kui midagi tegema, looma või valmistama hakkad, tuleb seda teha pühendunult, arengule avatult ja südamega. Kalju Kruus usub ja need, kes Cautese toodangut on maitsnud ja nautinud, tõdevad samuti, et tegemist on tõesti maitsvate maiuspaladega. Kalju lisab: „Tuleb leida toodetele just see õige retsept, kus kõik vajalikud toorained on õiges koguses. Valmistatud toodet tuleb degusteerida, vajadusel retsepti parandada ja uuesti teha. Maitse peab oleme nii hea, et sellest ei saa isu täis ja võid uhkusega öelda, et see toodang on Cautese valmistatud, näiteks piparkook või marmelaad või Lehmakomm või … jne jne jne." Loomulikult on kõik Cautese tooted tõesti maitsvad.

Ettevõtlus, see on võlu, valu, eneseareng ja ellujäämine

Ettevõtlust alustades ei ole tähtis mõelda, et see teeb tegija rahaliselt rikkaks, vaid oluline on tahe, valmisolek esmalt anda endast see jõud ja motivatsioon väärtuse loomiseks, siis sihikindlus luua midagi, mis enesele meeldib, tegijat arendab. Ettevõtlus on igapäevane õppimine: kuidas, milleks, mida ja kui kaua teha. Tuleb mõelda, kas teha üksi või koos kellegagi. Väga oluline on kogu protsessi vältel tegevuste järjekindlus ja vajadusel paindlikkus. Ei maksa karta ebaõnnestumisi, need õpetavad.

Kolmekümne tegevusaasta jooksul on ettevõttel Cautes olnud erinevaid aegu, ka raskeid. Kalju lisab siinkohal: „ Vaatamata raskustele pole kordagi töötajate palgapäev hilinenud. Ka riigimaksud on õigeaegselt makstud."

Toitlustusettevõtte rajamisel on terve rida erinevaid nüansse, mida tuleb silmas pidada. Oluline on olla teadlik toiduhügieenialastest õigusaktidest ja vastavalt nõuetele neid täita, lisaks nõuetekohaselt järgida  toidukäitleja kohustusi, teha enesekontrolliplaane jne. Kalju oskas öelda, et kontrolle käib aastas ligikaudu seitse kuni kaheksa korda. "Kõik peab olema väga korrektne, vastama nõuetele. Ainult korralik tootmine peab olema eesmärk," selgitab ta juurde.

Kalju jagab noortele ettevõtluse alustamiseks mõned olulised punktid: „Kindlasti tuleb ettevõtjal teada, et algul ostetud tootmismasinatest ei piisa. Igal aastal tuleb uusi masinaid juurde osta. Peab olema valmis erinevateks võimalikeks ootamatuteks tehnilisteks riketeks. Ettevõtlus ei tähenda seda, kui omaosaluse sisse paned, siis peale seda hakkab vaid tulu tulema. Miski pole lihtne, kuid see ongi ettevõtluse võlu, valu, eneseareng ja ellujäämine."

Kui Kaljult küsisin, kas on parem olla ettevõtja või ettevõttes tööline, oli tema kindel vastus, et olla ettevõtja, olla iseenda peremees ja seeläbi olla iseseisev, on siiani tema arvates kõige mõistlikum valik. Muidugi võib teha ka ainult tööd ja olla tööline, kui selline elukorraldus ja turvalisus on sinu karakteri jaoks just parim valik. „Igaühele oma võimete ja eesmärkide järgi ikka," arvas Kalju.


 

 

Igal ettevõtmisel on algus ja lõpp

Kalju meenutab: „Turustasime oma toodangut suurtes jaekettides. Meie kaubik vuras kompvekkide, marmelaadide ja präänikutega hommikust õhtuni mööda vabariigi väikeseid poode. Iga pood, mis tee peale sattus, sai maitsta meie magusat ja kaupa müüki võtta. Toodangut valmistasime olenevalt aastast  100 kuni 170 tonni. Mina tegelesin toormaterjaliga, Krista koordineeris tööd, poeg tegeles müügi poolega ja tütar arvestas töötasusid ja materjalide jääke. Ja nii kolmkümmend aastat. Nüüd on käes aeg, kus oleme otsustanud ettevõtlusega lõpetada. Noortel on omad huvid ja unistused. Koos Kristaga hakkame nüüd rohkem külastama teatreid, kontserte, matkaradu, lugema raamatuid, tegelema aiandusega, st võtame aega ja naeratusi iseenesele ja teineteisele."

27. november lõpetab ettevõte Cautes kolmekümneaastase toimetamise. Peale seda müüakse ära veel laojäägid. Inimesed armastasid Cautese tooteid ja usun, et nii mõnigi jääb igatsema just nende tehtud Lehmakommi, marmelaadi või piparkooke, sest nende retsepti järgi neid magususi enam kuskilt ei saa.

Kalju lisab: „Kommikeetmisel on vaja  kätt ja annet, tehnoloogia peab olema õige. Retseptid sai kohandatud nii, et maitse oleks just see päris."

Suur töö on tehtud. Kalju ja Krista tunnevad end Nõo vallas hoitud ja austatud ettevõtjatena. Usaldus nende tööde ja tegemiste vastu on nii omavalitsustel kui ka maiustajatel.

Kalju ja Krista armastavad Nõo elu. „Neljakümmend kuus aastat on teinud meist päris kohalikud," ütleb Kalju rõõmsalt. „Soovime Nõo vallale ja rahvale saabuvaid rahulikke jõule ja toredat aastavahetust. Muidugi soovime ka õnne ja edu uuel aastal. Tehke inimesed seda, mida on vaja teha. Tehke südamega, pühendunult. Kõike, mida teete, saab mõtestada endale meelepäraseks ja tehtavaks. Parimat teile teie tegemistes."

 

Kristina Ruder