« Tagasi

NRG märtsikuu tegemised

Märtsikuu suurimaks ettevõtmiseks oli meie koolis emakeelenädala tähistamine.

Temaatilist nädalat alustasime esmaspäeval õpitubadega 10. ja 11. klassidele. Külla tulid Tartu Ülikooli õppejõud. 10. klassidele rääkis keeletehnoloogiast Heili Orav. Õpilased said katsetada eesti keele süntesaatorit, tutvusid kõnetuvastuse ning masintõlkega. 11. klassidele rääkis Virve Vihman teismeliste keele uurimisest ning õpilased said proovida, kui kerge või raske on audiofaili põhjal transkribeerida kõnekeelset vestlust.

Teisipäeval (emakeelepäeval)  osales terve kool Vikerraadio e-etteütluse kirjutamisel. Parima tulemuse saavutas 10. c klassi õpilane Kristofer Oja, kes oli üleeestilises arvestuses õpilaste kategoorias esimene. Samal päeval toimus auditooriumis ka emakeelenädala mälumäng, mille võitis napilt 12.c klassi võistkond. Väga tubli oli ka 11. b võistkond, kes saavutas samaväärse tulemuse võitjatega, otsustavaks sai lisaküsimus. Kolmapäeval külastas 12. klasse keeleteadlane ja Nõo Keskkooli 1981. a vilistlane Renate Pajusalu (TÜ), kes tegi ülevaate keelelise viisakuse uurimisest. 10. klasside tunde külastas ka kirjanik Kristina Ruder (ühtlasi meie kooli juhiabi), kes rääkis sellest, kuidas ta sai kirjanikuks, kuidas valmivad tema teosed ning miks talle meeldib kirjutada.
14. märtsil tähistatakse rahvusvahelist arvu pii päeva. See on siis arv, mille  ligikaudne väärtus on 3,14 (see selgitab, miks seda päeva tähistatakse 3 kuu 14. päeval). Aga komakohti on lõputult ja noored on selle päeval võistelnud nende komakohtade peast kirja panemises. Võitja, Erik Patlep, pani kirja 501 õiget numbrit! 

Märtsikuus toimus hulgaliselt aineolümpiaade. Mõned veel maakonna tasemel, aga algust tehti juba ka vabariiklike olümpiaadidega. Tulemused olümpiaadidel on meile väga olulised, kuid kõigi maakondlike medalistide kirja panemist leheruum ei võimalda. Soovi korral saab ülevaate meie kooli kodulehelt. Küll  aga märgime ära edukamad õpilased riiklikul tasndil.
Inglise keeles saavutas 3.koha Hans Andre Kiigemägi (juhendaja Ene Soolepp). Keemiaolümpiaadil kuulus Maivo Sirelbule 5. koht, Paul Oskar Kurisele 7. koht ja Ranno Valk oli 9.(juhendaja Aivar Vinne). Bioloogias oli Marta Mariko Heinla 9. Ja Maivo Sirelbu 10. (juhendaja Epp Vinne). 
Tallinna Tehnikaülikooli poolt korraldatud tehnikaolümpiaadil saavutas 1.koha Maivo Sirelbu. Väga tubli oli ka Ranno Valk, kes vanemate õpilastega konkureerides sai 9. koha. Füüsika poolelt juhendavad neid õpilasi Kristjan Vällik ja Peet Märt Irdt,  matemaatikas Mariliis Tulit ja Sirje Sild.
 Juba seitsmendat korda toimus sel kevadel õpilaste lauluvõistlus "Nõokate laul". Lauluvõistluse traditsioon sai alguse 2015. aastal, mil 60. lennu noormehed Kaarel Jaanson ja Ken Sibul oma praktilise tööna selle korraldasid. Sellel aastal astusid laval üles kümme erinevat koosseisu, kelle hulgas oli nii sooloesinejaid, duette, ansambleid, aga ka väiksema koori mõõtu koosseise. Võistluse žüriisse kuulusid muusikud ja laululoojad Veronika Uibo ja Siim Laine ansamblist Wildcard, muusikaõpetaja Anne Kasesalu-Roops ja õpilaste esindajana Stegert Johansson, kes on samuti muusikataustaga. Välja anti viis preemiat, parimaks solistiks osutus Rudolf Harald Kivi 10. klassist, parima dueti moodustasid Ida Lill Põllu ja Mirta Šanin, parimaks ansambliks oli „Pikad juhtmed", publiku lemmikuks hääletati ansambel „Rike" ja peapreemia võitis samuti ansambel „Rike".

 16. märtsil käisid mõned meie õpilased Tartu Ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituudi poolt korraldatud geneetika õppepäeval, kus praktilises töötoas oli nooretel võimalus tutvuda bioteaduste metoodikate ning erialadega. Õpilased said kaasaegsetes laboriruumides teha erinevaid geneetikaga seotud katseid.

 Spordis saavutas EKSL vabariiklikul koolinoorte segavõistkondade võrkpalliturniiril AkzoNobel Cup Nõo Reaalgümnaasiumi võistkond III koha. Meie koolivõrkpallureid juhendab  Martin Toode. Eesti Lauatenniseliidu poolt korraldatud vabariiklikul turniiril „Koolipinks kõigile" esinesid väga edukalt Annyka Priske ja Krettel Maide, kes gümnaasiumi neidude arvestuses saavutasid I koha. Ja kuigi meie kooli noormehed turniiril ei osalenud, piisas sellest koondarvestuses kolmandaks kohaks.

 Muidugi on tore märkida, et märtsikuus saabus kevad (mitte ainult NRG-s!) ja ühe kõrgemalt liikuv päike annab energiat ja jõudu meile kõigile!

 

Krista Bergmann

Ruth Maal