« Tagasi

Meeri Maitsed

Meeri Küla Arendamise Selts  on korraldanud 19 aastat lähemal ja kaugemal populaarsust kogunud Meeri küla päevi, kihelkonnamänge, viimastel aastatel maal elamise päevi, kahel viimasel suvel on edukalt hakkama saadud Meeri küla kodukohvikute päeva ellu kutsumisega.

Aegade jooksul toimunud üritustel on vähemal või suuremal määral korraldatud toidu valmistamist ja toitlustamist. Esimestel külapäevadel pakuti rahvale rammusat maapiima kohalikust suurfarmist, mett tublilt Meeri külas mesilasi pidavalt mesinikult ja usinate perenaiste küpsetatud rosinaleiba.

Varasematest aegadest  on kogukonnal kogemus seltsimajas korraldatud sissekeedupäevadest. Selle ürituse käigus valmistati suurtes kogustes erinevaid supipõhju, salateid, marineeriti kurke, kõrvitsaid, keedeti erinevaid moose. Tänaseks on see tava kahjuks unustusehõlma vajunud.

Praeguseks pole välja kujunenud Meeri küla iseloomustavaid toite/hoidiseid/maitseid/retsepte, mistõttu on tekkinud soov läbi õpitubade ja arutelude leida üles just need kõige rohkem meie küla iseloomustavad maitsed.

Meeri Maitse otsimise üks peamistest kogukondlikest eesmärkidest on siduda erinevaid vanusegruppe ühistegevustesse, kaasates ka eakamad inimesed aktiivselt kogukonna tegevustesse. Pakkudes  neile võimalust tutvustada vanu, ununenud retsepte ja maitseainete kooslusi nooremale põlvkonnale.  Andes nii neile, kui meile kõigile võimaluse rikastada maailma erinevate maitsetega, mis omakorda toob esile/välja tänapäevase Meeri Maitse.

 

Aasta jooksul on MeeriKAS korraldanud  mitmeid õpitubasid, konkursse ja koolitusi:

  • erinevate hoidiste valmistamine
  • hingedepäeva traditsioonilised toidud
  • toimus Meeri jõuluroa konkurss ja korraldati pidulik õhtusöök, milles väljavalitud maitseid tutvustati Margit Tali bändi saatel
  • vastlatoitude valmistamise õpituba
  • verivorsti valmistamise õpituba
  • puu- ja aedviljade ning marjade külmkuivatamise õpituba
  • Maal elamise päeva raames tutvustasime metsatoite
  • alkoholivabade jookide valmistamise koolitus
  • lähiajal on tulemas sushi ja tempura koolitus

 

Õpitoad ja erinevad arutelud toiduvalmistamise teemal on ühendanud kogukonda, andnud palju fantastilisi teadmisi ja oskusi, julgust proovida ja katsetada, tunda rõõmu tehtust.

Kogukond soovib tegutseda ühiselt oma küla maitsetraditsioonide loomisel ja hoidmisel, püüdes kaasata sellesse oma peretraditsioone, vanavanemate retsepte, oskusi ning nippe, et tutvustada neid ka laiemale üldsusele.

Lõpptulemuseks kujuneks "Meeri Maitse", milleks saavad erinevate õpitubade ja konkursside käigus väljavalitud tooted. Tooteid ja kaubamärki saaks tutvustada oma kogukonnas, vallas, Tartumaal ja võimalusel üle Eesti. Meeri maitse otsingud ei lõppe ununenud maitsete otsimisega, vaid jätkuvad edasi, sest maitse on pidevalt muutuv protsess.

Üllatuslikult jäi seekordsetel maitseotsingutel domineerima maitse, mida eakad mäletasid, kuid kordagi ei rõhutanud. See kandus läbi meenutuste justkui muuseas. Mälestused sõjaaegsest ja sõjajärgsest toidulauast polnud kuigi rikkalikud, sõjale eelnenud ajast aga väga minimaalsed. Maitset, mida kirjeldati, pole poes tootena müügil. Meeskond, läbi mitmete katsetuste, lisas sinna juurde natukene tänapäevasemat tunnetust ja sellest kujunes välja Meeri Tee. Nüüd on plaanis kogukonnal vabatahtlike abiga rajada Meeril ürdiaed. Ikka selleks, et järgnevatel perioodidel oleks võimalik kohalikust toormest meie külalistele teed pakkuda või lisada meenena kinkekorvi ning tutvustada läbi selle piirkonna eripära. Ürdiaed loob võimaluse uute põnevate maitsete väljakasvamisele.

Täname kõiki kogukonna liikmeid, kes aitasid õpitubasid läbi viia ja annetasid tooraineid, täname kõiki, kes õpitubadest osa võtsid ja suured tänud Kohaliku omaalgatuse programmile.

Meeri on piirideta avatud küla, mille kujundame me iseendale.

Ene Lipping ja Priit Pruus