Kaasava eelarve hääletus toimub 15-24. november VOLIS-keskkonnas www.volis.ee. Hääletada on võimalik ka Nõo vallamajas ja Nõo raamatukogudes alltoodud aegadel. Kaasa tuleb võtta isikut tõendav dokument.
Nõo raamatukogus T-R 9-18 ja L 10-14.
Luke raamatukogus E,T,K 11-18 ja N,R 11-17
Nõgiaru raamatukogus E,T,K 11-18 ja N,R 11-17
Valla kantseleis esmaspäeval 18.11. kell 8.30-17.00
Rahvahääletusel saab osaleda rahvastikuregistrisse kantud Nõo valla elanik, kes on rahvahääletuse ajaks saanud 16-aastaseks. Igal hääletajal on võimalik hääletada talle meelepärase idee poolt, kuid on võimalik hääletada ka mõlema hääletusele pandud idee poolt.
Ootame Teid osalema Nõo valla kaasava eelarve rahvahääletusel. Kasuta oma võimalust ja vali idee, mille elluviimist sa soovid.
Rahvahääletusele suunati 2 ideed. Ideid tutvustavad Yotube videod leiad siit (vajuta idee peale):
2. Neli uut mitmekülgset liivaväljakut Nõo valda
1. Ronimislinnak Luke külla
Idee esitlus: Vajuta siia
Idee esitaja: Liis Viinalass
Asukoht: Luke küla Tamsa tn 4a
- Idee on rajada 1-12 aastastele lastele Luke külla mänguväljak, mis on disainitud just lapse füüsiliste oskuste arendamiseks. Antud projekti raames rajatakse üks mänguväljak, kuid asukoht kuhu ronimislinnak on planeeritud, võimaldab tulevikus väljakut uute atraktsioonidega täiendada.
- Kogukonna jaoks looks see õueruumi, kus lastel oleks turvaline mängida ja peredel hea koos aega veeta ja suhelda.
- Asukoha valimisel arvestasime:
* turvalisust
* ligipääsetavust
* mänguväljaku paigaldamiseks vajalikke tingimusi
* ala hooldamise töömahtu. - Antud asukoht on ümbritsetud nelja kortermajaga, kus peredel on väljakule hea vaade, et laste tegevust jälgida.
- Vanajärve 3 KÜ on rajanud ühistu õuealale mänguväljaku, kus võivad kõik mängimas käia. Antud asukoht tagab lastele turvalise liikumise kahe mänguväljaku vahel.
- Linnaku rajamisel oleme arvestanud, et liikumine kortermajade vahel ei oleks takistatud vaid ligipääs/läbipääs oleks lahendatud mitmest küljest.
- Kui projekti idee kavandamisel planeerisime võimalusel rajada suurema aluspinna, kui mänguväljak ise vajab, eesmärgiga tulevikus mänguväljaku ala veelgi täiendada, siis ettevõte soovitas rajada just sellise suurusega aluspinna, nagu sobib konkreetsele rajatavale mänguväljakule.
- Planeeritav mänguväljak on OÜ Tiptiptap Lindir, hinnaga 19 938.07€
Hinnapakkumine sisaldab väljaku rajamiseks vajalikke dokumente ja rajamiseks vajalikke töid.
Pakkumine sisaldab:
* Mängulinnak LINDIR
* Kummimultšist turvaaluskate
* Geodeetilised teostusjoonised
* Projekteerimine ning kooskõlastamine
* Transpordikulu
* Paigaldus - Mänguväljaku rajamisel on projekti eestvedajad nõus andma oma panuse ja otsima veel inimesi, kes aitaksid ala kujundada, hooldada ja otsida rahastust ronimislinnaku täiendamiseks.
- Vajame ka abi Nõo Vallavalitsuselt väljaku ala korrashoiuks.
- Usume, et projekt annab kogukonnale võimaluse uute ideede arendamiseks ja omavahelisele koostööle.
- Projekti otsesed kasusaajad on Luke küla kogukond ja Luke lasteaed. Loomulikult on ronimislinnak mõeldud kõigile, kes soovivad Luke külas peatuda ja väljakul aega veeta.
2. Neli uut mitmekülgset liivaväljakut Nõo valda
Idee esitlus: Vajuta siia
Idee esitaja: Kaisa Karjane
Asukohad:
2 liivaväljakut Nõo Veskijärve ääres (Voika tn 21, Nõo alevik)
2 liivaväljakut Nõo koolide juures (K. Aigro tn, Nõo Miniarena väljaku kõrval, suunaga staadioni poole)
Idee on taastada Nõo Veskijärve kaldal olnud liivaväljakud, mida varasemalt sai kasutada ainult rannavõrkpalli väljakutena. Lisaks rajada Nõo koolide juurde kaks uut liivaväljakut. Väljakuid saavad tasuta kasutada vallaelanikud, Nõo koolid, Nõo valla allasutused, võistluste korraldajad ja külalised kaugemalt. Uutel väljakutel on kiire võrgukõrguse muutmise võimalus, need on loodis ning pehme ja kvaliteetse liivaga, et palli järgi hüppamine oleks pehme ja ohutu. Tihedam võrk ja võrgu kõrguse muutmine 30 sekundiga (https://www.youtube.com/watch?v=Ly6CWpXpVXs&t=16s) võimaldab neid kasutada lisaks rannavõrkpallile ka rannatennise ja footvolley jaoks ning lasteaialastest kuni täiskasvanuteni välja. Tänaseks on olemas ka kokkulepe Nõo SK-ga väljakute hooldamiseks, et need säiliksid eesmärgipäraseks kasutamiseks pikaks perioodiks.
Ühised kasutegurid neljale väljakule:
1. Meeskonnamäng liidab kogukonda.
2. Soodustab liikumisaktiivsust nii noorte kui ka täiskasvanute hulgas.
3. Kiire ja lihtsa võrgukõrguse reguleerimis võimaluse olemasolu lisab motivatsiooni nii väikestele ja suurtele, et spordivala harjutada (https://www.youtube.com/watch?v=Ly6CWpXpVXs&t=16s - videos parempoolne reguleerimis võimalus)
4. Võimaldab harrastada ühe ala asemel kolme ala - rannatennis, rannavõrkpall ja footvolley.
5. Väljakuid saavad kasutada päris pisikesed kuni täiskasvanud harrastajateni välja.
6. Täiskasvanud harrastajate hulk suureneks, kui kasutamiseks on mitu korralikku väljakut. Treeninguid saab korraldada mitmel väljakul, kasutamiseks luuakse eraldi kalender, mille alusel saab väljaku broneerida ning väljaku kasutamine oleks tasuta! Atraktiivne rajatis meelitaks väljakule mängima ka perekondasid, saaks korraldada turniire, sünnipäevasid ja teisi toredaid ettevõtmisi.
7. Võistluste korraldamine. Valda saaks tuua mitmeid olulisi võistluseid nii rannavõrkpalli kui rannatennise spordialadel (harrastajate turniirid nt oma valla elanikele, liigamängud, maakondlikud mängud, koolisport jt). Võistlustega kaasneks suurem valla külastatavus, millega koos vajatakse rohkem kohalikke teenuseid (kauplus, toitlustus, tankimine jt), kaasata saaks meie noori vabatahtlikke, suurendades kogemuste pagasit ning kohalik spordielu saaks kasvada koos kogukonnaga!
8. Pehme kvaliteetse liiva sees palli järele hüppamine ei ole enam valus.
Nõo koolidele uute väljakute kasutegurid:
1. Kehalise kasvatuse tundidel on juures kaks kvaliteetset rajatist, mida kasvava õpilaskonnaga koolid saavad enda programmides ära kasutada, õpetades erinevaid alasid. Õpilased saaksid ka vahetundidel väljakutel viibida ning olla meelsamini värskes õhus, mitte nutiseadmetes.
2. Treeningute valikute suurendamine lisanduva kolme spordialaga (nt huviringide või välitreeningute loomine suvisel perioodil), et noortel oleks rohkem liikumisvõimalusi.
3. Noorte vaba aja veetmise võimaluse suurenemine. Soojade ilmadega kogunevad Nõo valla noored Miniarena nimelisele väljakule, kus tehakse lisaks spordile paraku ka rajatist kahjustavaid tegevusi (alkoholi tarbimine, prügi tekitamine, inventari lõhkumine). Uute väljakute näol, mis võiks ideaalis asuda Miniarena kõrval, tekib noortele võimalusi juurde liikumiseks. Väljakule saab jätta tasuta kasutamiseks palle ning olemasolev valgustus suudaks katta ka hämaramas sportimist. Noorte motivatsioon liikumiseks suureneks ja nad kasutaks vaba aega tervislikuma eluviisi arendamiseks!
4. Talveperioodiks on võimalik postid lihtsasti eemaldada, et väljakud ei segaks talispordialade harrastamist (kelgutamine, suusatamine).
Nõo Veskijärve väljakute kasutegurid:
1. Olemasoleva järve amortiseerunud liivaväljaku asemel kaks kvaliteetset väljakut (hetkel on väljak loodist väljas, liivapadi pole piisavalt pehme, maapinnalt kasvavad välja umbrohud, võrgu kõrguse muutmine on keeruline ning võrk pole piisavalt tihe erinevate alade harrastamiseks). Uued väljakud tagaks mugava harrastamise võimaluse.
2. Tänu lihtsale ja kiirele võrgukõrguse reguleerimis võimalusele on seda võimalik sättida nii madalale, et isegi lasteaia laste liikumistundideks saaks neid kasutada. Ligi 15 rühmaga Nõo lasteaed asub väljakutest kõigest 400 meetri kaugusel.
3. Järve külastamise ajal on võimalus olla aktiivne või elada kaasa suviste trennide või võistlustele toimumisele. Väljakule saab jätta tasuta kasutamiseks varustust, et kutsuda inimesi rohkem liivaalasid harrastama.
4. Nõo rannahall on ainulaadne Tartumaal ja seal toimuvad treeningud terve sisehooaja. Uued väljakud annaks võimaluse treeningutega suvel jätkata kodukandis, mitte ei peaks sõitma teistesse omavalitsustesse treenima (Tartu, Kambja vald, Rahinge). Nõo valla atraktiivsus hea sportimispaigana oleks garanteeritud!
5. Rannas võistluste korraldamine elavdaks suvist melu Veskijärve kaldal - ujumisvõimaluse olemasolu on suureks boonuseks võistluste korraldajatele ja osalejatele, mida nii mõneski Tartumaa omavalitsuses teha ei saa. Nõo Spordikooli esindaja kommentaar: Nõo Spordikool haldab kõiki välirajatisi Nõo vallas, seal hulgas ka Veskijärve ääres asuvat võrkpalliplatsi. Hetkel on kasutuses üks väljak, mida aga me pole seni saanud rahaliste vahendite puudumise tõttu kvaliteetseks ehitada. Väljak vajab täielikku renoveerimist, hetkel on see ka loodist väljas, võrku ei saa mugavalt liigutada (lastele on võrk ilmselgelt liiga kõrgel).
Kaasava eelarve kaudu väljakute renoveerimine ja rajamine oleks suur samm edasi korraliku rannavõrkpalli ja rannatennise alade harrastamise ning võistluste korraldamise suunas.
Üheskoos suudaksime Nõo valla sportimise võimalusi parandada ja arendada!
Algab kaasava eelarve ideekorje
Ettepanekuid 2025 aasta kaasava eelarve ideede kohta saab esitada ajavahemikul 15.-31. august 2024 Nõo vallavalitsusele kas e-teenuste keskkonnas VOLIS (www.volis.ee), paberkandjal või e-posti teel vald@nvv.ee. Kaasava eelarve suuruseks 2025. aastal on 20 000 eurot.
2023. aasta kaasava eelarve käigus oli rahvahääletusel seitse ideed ja rahva poolehoiu võitis Veskijärve ujumissild, 2024. aastal valmis rahva soovil Nõo aleviku staadionil jõuväljak. Oluline on idee esitamisel mõelda, et rajatav objekt oleks seotud vallaga, selle avalik kasutus on kohustuslik. Kaasava eelarve objekt peab mingil viisil pakkuma avalikku hüve, kuid sellest objektist ei tohi tekkida ebamõistlikke kulusid omavalitsuse järgnevate aastate eelarvetele. Kaasava eelarve objekt peab asuma vallale kuuluval maal.
Kui teil on idee, aga te ei tea, kas see sobib kaasava eelarve põhimõtetega, siis oleme valmis enne esitamist arutama idee sobivust. Ideid võib esitada iga Nõo vallaga seotud füüsiline ja juriidiline isik. Esitaja isik avaldatakse idee juures.
Konkursile tähtajaks esitatud ideed vaatab üle komisjon, kes hindab, kas ideed vastavad kaasava eelarve objekti nõuetele, kas need on rahaliselt eelarvega kaetud ja kas need on eelarveaasta jooksul realiseeritavad. Vallavalitsus korraldab enne rahvahääletust ideede tutvustamiseks avaliku koosoleku, kus rahvahääletusele suunatud ideede esitajatel on võimalus oma ideid avalikult tutvustada. Rahvahääletusel saab osaleda vähemalt 16-aastane isik, kelle elukoht on rahvahääletuse ajal Eesti rahvastikuregistri andmetel Nõo vald.
Toome siinkohal kaasava eelarve määruses kinnitatud põhitingimused ideede esitamiseks, millest tuleks kinni pidada:
1. Kaasava eelarve menetlemise käigus võib idee esitada iga Nõo vallaga seotud füüsiline ja juriidiline isik.
2. Ideed esitatakse ajavahemikul 15.-31. august 2024 Nõo vallavalitsusele kas e-teenuste keskkonnas VOLIS (www.volis.ee), paberkandjal või e-posti teel vald@nvv.ee
3. Idee esitamisel peab olema märgitud:
- idee nimetus (lühidalt idee sisu kokkuvõttev kirjeldus);
- idee esitaja nimi ja kontaktandmed (telefon, e-posti aadress);
- idee eesmärk ja kirjeldus (mida soovitakse idee elluviimisega saavutada, kellele see on oluline ja kuidas idee elluviimine toimub, miks on selle idee teostamine valla eelarvest vajalik ja oluline);
- sihtrühm (kes on idee teostamisest peamised kasusaajad);
- eeldatav maksumus (hinnanguline või pakkumusel põhinev maksumus, mis ei tohi ületada 20 000 eurot);
- muu oluline info (info, mida idee esitaja peab vajalikuks välja tuua).
NB! Kui sul on idee, kuid sa ei ole kindel, kas see sobib kaasava eelarve põhimõtetega või sa ei tea kui palju selle idee teostamine võib maksta, siis pöördu nõupidamiseks vallavalitsuse poole maano.koemets@nvv.ee või piia.raig@nvv.ee