Nõo valla noorte ettevõtlikkuse arendamine läbi noortelinnaku kavandamise
Projekt: Nõo valla noorte ettevõtlikkuse arendamine läbi noortelinnaku kavandamise
Nõo vallavalitsus esitas Tartumaa Arendusseltsile 2023. aasta kevadel taotluse toetada LEADER meetme 2.2. „Noorte aktiviseerimine vahenditest." Projekti „Nõo valla noorte ettevõtlikkuse arendamine läbi noortelinnaku kavandamise" Projekti eesmärgiks oli arendada noorte ettevõtlikkust ja oskusi ideede reaalseks elluviimiseks ning selle käigus koostada koostöös maastikuarhitektiga eskiisprojekt Nõo noortelinnaku rajamiseks. Noored, kes on kaasatud idee elluviimise otsustusprotsessi on teadlikumad avaliku ruumi kujundamisest ja oskavad paremini hoida koos nendega loodud tulemust. Koosloomine annab julguse ja enesekindluse järgmiste ideede eestvedamiseks ja arendamiseks. Samas saadakse reaalselt teadmisi maastikuarhitekti tööst ja avaliku ruumi kujundamise protsessist ning kohaliku omavalitsuse valdkondlike spetsialistide rollist selles.
Projekt panustab otseselt TAS meetme 2.2. eesmärki - piirkonna noored on ettevõtlikud ning kaasatud erinevatesse kogukondade tegevustesse ja otsustusprotsessidesse.
Põllumajanduse Registrite ja Informatsiooni Ameti (PRIA) 06.07.2023 otsusega nr 13-21.2/23/3753 otsustati projekti rahastamistaotlus Eesti maaelu arengukava 2014-2020 meetme 19.2 "Toetus tegevuste teostamiseks kogukonna juhitud kohaliku arengu strateegia raames" rahuldada.
Projekti kogumaksumus on taotluse kohaselt 11820.00 eurot. Toetuse maksimaalne määr on 80 % projekti abikõlblikest kuludest ja maksimaalne suurus on 9456.00 eurot. Nõo valla omafinantseeringu minimaalne määr on 20% abikõlblikest kuludest, mis on vähemalt 2364.00 eurot.
Projekti elluviimise partneriks olid AB Artes Terrae OÜ maastikuarhidektid Merle Karro-Kalberg, Mirjam Tasa ja Heiki Kalberg, kelle ülesandeks oli koos noorsootööspetsialistiga viia läbi programm, mille raames kaasatakse noori Nõo noortelinnaku eskiisprojekti valmimise protsessi.
Projekti raames toimuvad:
- Fookusgrupi intervjuude läbiviimine erinevate noortegruppidega (vanusegrupid) Nõos koos intervjueeritavatega aladel käimisega;
- Tallinnas kahe kuni kolme viimastel aastatel ehitatud pargi külastamine sihtrühmaga, parkide tutvustamine autori poolt, grupitöö läbiviimine tagasisõidul;
- Koosloomepäeva läbiviimine Nõos. Kokkuvõte kahes eelmisest punktist ning selle alusel rühmades eskiislahenduse sisendi kujundamine;
- Eskiisprojekti koostamine, sh laiendatud tagasiside koosolekul eskiislahenduse tutvustamine huvigruppidele, 3d visualiseeringu tegemine.
Pärast eskiisprojekti valmimist kaasatakse noored veel järgmistesse tegevustesse:
- Projekteerimistingimuste väljastamise ettevalmistamine – tutvumine valla spetsialistide igapäevatööga. Eskiisprojekti põhjal valikute tegemine, millise mahuga linnaku ehitamisega edasi minna. Sellele järgneva protsessi tutvustamine.
- Noorte ja kogukonnaaktivistide kohtumine – protsessi tutvustus, kuhu oleme jõudnud, mis edasi saab. Noortelinnaku asukohast tingitud mõjude tutvustamine kogukonnale.
- Toimub Nõo valla noorte „Noorte Ettevõtlikkuse Pärastlõuna", kus projektis osalevad noored saavad võimaluse oma kogemust jagada teiste noortega ja valla spetsialistid tutvustavad, kuhu me oleme noortelinnaku loomise protsessis jõudnud.
Projekti lõpptähtajaks on 2024. aasta juuni.
Tallinnas Tondiraba pargi külastamine.
Koosloomepäev