Noortevaldkonna korraldamise kvaliteedihindamine
Noortevaldkonna arengukava 2021-2035 seab ühe strateegilise eesmärgina fookusesse kvaliteetse noorsootöö, huvihariduse ja -tegevuse kättesaadavuse üle Eesti, et tagada noortele võrdsed võimalused osaleda kvaliteetsetes teenustes. Eesmärgi saavutamiseks toetab riik kohalikke omavalitsusi ja teenusepakkujaid ning ühe toetusmeetmena on riiklikult välja töötatud noorsootöö kvaliteedihindamise mudel. Kõnealuse hindamismudeli abil saab omavalitsus kaardistada noorsootöö tegevusi ja arendamist vajavaid aspekte.
Viimati hindas Nõo Vallavalitsus noortevaldkonda 2017. aastal ning võib julgelt öelda, et protsessi käigus välja toodud kitsaskohad on praeguseks hetkeks leidnud lahenduse. Näiteks saab välja tuua noortevaldkonda koordineeriva spetsialisti ametikoha loomise Nõo Vallavalitsuses haridus- ja kultuuriosakonna juhataja näol 2019. aasta alguses ja noortevaldkonna arengukava kinnitamise 2023-2033. aastateks. Samuti noorte õpilasmaleva korraldamine alates 2019. aasta suvest ning huvihariduse laada korraldamise traditsiooni. Nüüd on hea võimalus jällegi hetkeolukorda kaardistada ning tulemuste põhjal uusi eesmärke seada.
8. aprillil 2024 toimuski noortevaldkonna korraldamise kvaliteedihindamise enesehindamismeeskonna avakoosolek, mil lepiti kokku hindamisprotsessi ajakava ning seati ühised eesmärgid. Enesehindamise meeskonda kuuluvad noortevaldkonna spetsialistid, huvihariduse ja -tegevuse juhendajad, vabatahtlikud ning noorte esindajad.
Mai alguses avaneb kõigil Nõo vallas elavatel või õppivatel noortel ja noortevaldkonnas tegutsevatel spetsialistidel, juhendajatel ning noorteühenduste liikmetel võimalus anda omapoolne sisend kvaliteedihindamise protsessi – osaledes arendavate vaba aja veetmise võimaluste rahulolu-uuringus. See annab meile võimaluse hinnata noortevaldkonda ning pöörata noorsootöö, huvihariduse ja -tegevuse arendamisel rohkem tähelepanu noorte ja juhendajate vajadustele, noorte arengut toetava vaba aja sisustamise planeerimisele ning võimalike probleemide ja kitsaskohtade lahendamisele.
Aprillist augustini kogub enesehindamismeeskond andmeid ning tegeleb olemasolevate andmete analüüsi, tulemusindikaatorite sisestamise ja enesehinnangute baasinfo koondamisega. Augustis ja septembris toimuvad enesehindamismeeskonna konsensuskoosolekud ning kvaliteedihindamise protsessi lõpetavad välishindamised, mis praeguse ajakava kohaselt võiksid toimuda hiljemalt novembris.