Talihooldustööde tegijad Nõo valla teedel 2024–2025
Nõo Vallavalitsuse 2024–2025 talihooldustööde teostamise koostööpartnerid Nõo valla kohalikel teedel ja tänavatel ning avalikuks kasutuseks määratud erateedel piirkondade kaupa:
1. piirkond — Karni OÜ, hooldab Nõo alevikku ja Viinamärdi kanti; tel 503 0669, e-post karni@mail.ee (Margus Mõtus);
2. piirkond — Karni OÜ, hooldab valla põhjaosa alates Tartu-Valga raudteest (välja arvatud Nõo alevik ja 3. piirkond); tel 503 0669, e-post karni@mail.ee (Margus Mõtus);
3. piirkond — OÜ Heizung, hooldab nn Vissi-Tõravere piirkonda, mis hõlmab Vissi küla ja osaliselt Voika küla ning Tõravere alevikku; tel 511 3543, e-post ermo.kruuse@gmail.com (Ermo Kruuse);
4. piirkond — OÜ Heizung, hooldab valla lõunapoolsemas osas põhiliselt Tamsa ja Illi külasid, osaliselt Uuta, Sassi ja Laguja külasid; tel 511 3543, e-post ermo.kruuse@gmail.com (Ermo Kruuse);
5. piirkond — Tasemix OÜ, hooldab valla lõuna- ja edelaosa (Enno, Etsaste, Kääni ja Ketneri külad, osaliselt Altmäe, Luke, Voika, Sassi ja Laguja külad); tel 505 3426, e-post tamurtamm@gmail.com (Tamur Tamm);
6. piirkond — FIE Silver Lehesaar, hooldab Kolga, Aiamaa ja Unipiha külasid, osaliselt Luke küla (Luke mõisa piirkond); tel 514 2600, e-post silver.lehesaar@gmail.com (Silver Lehesaar).
Talihoolde piirkonnad on samad kui eelmistel aastatel.
Informatsiooni talihooldustööde teostamise vajaduse kohta riigimaanteedel ja kohalikel teedel saab anda rakenduse Anna teada kaudu.
Informatsiooni talihooldustööde teostamise vajaduse kohta Nõo vallavalitsuse poolt hooldatavatel teedel palume esitada Nõo vallavalitsuse kantseleisse (tel 745 5108, vald@nvv.ee) või ehitus- ja majandusosakonda (tel 745 5504, 745 5434, aarne.timm@nvv.ee või piia.raig@nvv.ee).
Talihooldus erateedel toimub Nõo Vallavolikogu poolt 23.09.2021 määrusega nr 61 kehtestatud Nõo valla erateedel tasuta lumetõrje tegemise korra alusel.
Erateel tasuta lumetõrjet alustatakse, kui lumekihi paksus teel ületab 10 cm, koos piirkonna avalikult kasutavate teede lumetõrjega või pärast piirkonna avalike teede lumetõrje lõpetamist. Tasuta lumetõrje ei sisalda libedustõrjet, lume laadimist ja äravedu.
Vallaelanikel, kel endil puuduvad võimalused talihooldustööde korraldamiseks erateedel ja kes sooviksid talvise teehoolduse korraldamist Nõo valla poolt, palub Nõo vallavalitsus esitada kirjalikud taotlused kas (käsi)posti või e-posti (vald@nvv.ee) teel. Varasematel aastatel taotluse esitanutel, kel on seni talihooldust teostatud, pole tarvis uut taotlust esitada.
Nõo Vallavalitsus kontrollib taotleja ja tee vastavust kehtestatud korrale ning annab teada otsusest teenust osutada või mitte.
Teede seisundile esitatavad nõuded
Teede seisundile esitatavad nõuded ja hooldustsüklite lubatud ajad on sätestatud Majandus- ja taristuministri 14. juuli 2015 määruses nr 92 "Tee seisundinõuded". Teede seisunditasemeid on 4 ja need sõltuvad liiklussagedusest ja maantee liigist (põhimaantee, tugimaantee, kõrvalmaantee või kohalik maantee).
Seisunditaseme 4 nõuetele vastavaid maanteid (kiirteid) Nõo vallas ei esine. Seisunditaseme 3+ nõuetele peab vastama riigi põhimaantee Jõhvi-Tartu-Valga. Seisunditaseme 3 nõuetele peavad vastama riigi kõrvalmaanteed Aiamaa-Nõo, Nõo-Tamsa (kuni riigi kõrvalmaanteeni Nõo-Kambja) ja Vapramäe-Elva. Seisunditase 2 on nõutav riigi kõrvalmaanteedel Nõo-Keeri, Nõo-Meeri, Nõo-Kambja, Nõo-Tamsa (alates riigi kõrvalmaanteest Nõo-Kambja), Uuta-Pangodi, Vapramäe-Peedu, Elva-Kintsli (kuni Illi bussipeatuseni) ja Tõravere-Meeri-Rõhu (kuni Tõravere keskasulani).
Kõigil ülejäänud riigi kõrvalmaanteedel ja kohalikel maanteedel (vallateedel) on nõutav tagada seisunditase 1. Alevike kõrvaltänavatel ja jalgteedel on tarvis tagada seisunditaseme 2 nõuded.
Seisunditaseme 1 nõuded:
- teepind võib olla kinnissõidetud lume või jäätunud kattega ning libedusetõrjet tehakse ohtlikes kohtades.
- Kohevat lund võib teel olla 10 cm, sulalund või lörtsi 5 cm.
Seisunditaseme 2 nõuded:
- lumekihi kriitiline paksus koheva lume puhul võib olla 8 cm ning sulalume, lörtsi või soola ja lume segu puhul 4 cm.
Hooldustsükli aja arvestus maanteel algab libeduse tekkest või lumesaju või tuisu lõpust. Tänava hooldustsükli aega arvestatakse libeduse tekkest või lumesaju või tuisu algusest.
- hooldustsükli aeg tee seisunditaseme 1 puhul on 24 tundi,
- hooldustsükli aeg tee seisunditaseme 2 puhul 12 tundi.
Kui vähegi võimalik, püüavad Nõo valla koostööpartnerid tagada teede sõidetavuse hommikuseks ja õhtuseks ajaks, mil vallaelanikel on vajadus jõuda kooli-tööle ja sealt tagasi.
Nõo valla erateedel tasuta lumetõrje tegemise tingimustest
Nõo Vallavolikogu kehtestas 23.09.2021 määrusega nr 61 Nõo valla erateedel tasuta lumetõrje tegemise korra, mille alusel osutatakse Nõo valla alalisele elanikule teehoiuteenust erateel, mis viib aastaringselt kasutatava elamuni. Lumetõrjet ei tehta, kui tee on piiratud väravate või muude füüsiliste tõketega või keelavate liiklusmärkidega ja juhul, kui see seab ohtu taotleja, teeomaniku või kolmanda isiku (sealhulgas lumetõrje tegija) vara. Taotleja kohustus on takistuste kõrvaldamine või märgistamine, vajaliku tee gabariidi tagamine ja meetmete rakendamine lumetuisust tekkinud tuisuvaalude ärahoidmiseks (hekid, tuisuvõrgud jms).
Isikud, kellele on eelnevatel aastatel tasuta lumetõrje teenust osutatud, ei pea uut taotlust esitama, kui nad vastavad määruses toodud tingimustele. Taotlus, koos nõuetele vastavuse kinnitusega, tuleb esitada neil, kellele varasemalt teenust osutatud ei ole.
Nõo vallavalitsus tuletab meelde, et tasuta lumetõrje teenuse saamiseks peab taotlejal olema oma kinnistule legaalne juurdepääsuõigus. Nõo vallavalitsus ei saa korraldada lumetõrjet teel, mille omanik, sellest teadlik ei ole ja/või selleks luba ei ole andnud. Nõue juurdepääsu seaduslikuks reguleerimiseks on seatud eelkõige hoonestatud kinnistu omanike endi huvides. Kui naaber lubab naabril üle enda kinnistu käia avalikule teele tava või suulise kokkuleppe alusel, siis selline võlaõiguslik leping kehtib vaid nende vahel. Uue naabri puhul võib olukord kiiresti muutuda. Teele servituudi seadmine eeldab notariaalselt tõestatud kokkulepet ja kinnistusraamatu kannet. Reaalservituut võimaldab siduda servituudi seadmise kokkulepped kinnisasjaga, olenemata valitseva ja teeniva kinnisasja võimalikest omanikeringi muutustest – kinnistusraamatusse kantud reaalservituut jääb püsima ka kinnisasja omaniku vahetumisel. Juhul, kui naaber keeldub nõusoleku andmisest ning kokkuleppe saavutamisest, siis on võimalus juurdepääsuõiguse väljaselgitamiseks pöörduda kohtu poole ja asendada naabri nõusolek kohtulahendiga. Nõu saamiseks, kuidas juurdepääsu õiguseni jõuda, võib pöörduda Nõo vallavalitsuse jurist-menetlusspetsialisti poole (tel 745 5000, raivo.kiisk@nvv.ee).
Nõo vallavalitsus tunnustab kõiki, kes paari viimase aasta jooksul on teeservituudi seadmiseni jõudnud ja taganud endale püsiva probleemideta juurdepääsu kodule ning ühtlasi ka võimaluse saada tasuta lumetõrjet. Teeservituudi on selle ajaga suutnud sõlmida vähemalt pooled kinnistuomanikud, kellele Nõo vallavalitsus sellest vajadusest märku andis. Ka need, kes seda nõuet esialgu ilmvõimatuks ja inimõigusi rikkuvaks pidasid.
Lumetõrjet teostatakse üldjuhul koos piirkonna avalikult kasutatavate teedega või pärast piirkonna avalike teede lumetõrje lõpetamist. Konkreetne aeg oleneb enamasti ka piirkonna eripärast, kuid eelkõige on prioriteetne avalikult kasutatavatel teedel õigeaegselt lumetõrje teostamine. Erateedel libedusetõrjet, lume laadimist ja äravedu ei teostata. Lumetõrjet võib teostada ka osaliselt tee nõuetele vastavas lõigus. Tee mittevastavusest tulenevad kahjud taotlejale ja tee omanikule hüvitamisele ei kuulu.
Küsimuste tekkimisel võib pöörduda Nõo vallavalitsuse ehitus- ja majandusosakonda (tel 745 5504, 745 5434, aarne.timm@nvv.ee või piret.retter@nvv.ee).