Alates 01. juunist 2022. a tõusis toimetulekupiir 200 eurole
Edaspidi on toimetulekupiir üksi elavale inimesele või perekonna esimesele liikmele 200 eurot kalendrikuus. Toimetulekupiiri tõstmisel on edaspidi perekonna teise ja iga järgneva täisealise liikme toimetulekupiir tänase 120 euro asemel 160 eurot ning iga alaealise lapse toimetulekupiir 180 euro asemel 240 eurot.
Sotsiaalhoolekande seaduses tehakse muudatused, mille alusel saab toimetulekutoetuse menetlemisel arvesse võtta ka eluasemelaenu tagasimakseid.
Eluasemelaenu tagasimakse arvestamine toimetulekutoetuse menetlemisel hakkab toimuma alates 1. juulist 2022. a.
Muudatuste eesmärk on muuta toimetulekutoetuse süsteemi nii, et tagada vähekindlustatud perede parem majanduslik toimetulek olukorras, kus pere on sattunud näiteks töötuks jäämise tõttu majanduslikesse raskustesse ning neil on vaja tasuda ka eluasemega seotud eluasemelaenu tagasimakseid. Eluasemelaenu tagasimakse koosneb laenu põhiosast, intressist ja kohustuslikust varakindlustusmaksest.
Eluaseme soetamiseks võetud laenu tagasimakseid võetakse toimetulekutoetuse arvestamisel arvesse kuni kuus kuud kalendriaasta jooksul. Eluaseme soetamiseks võetud laenu tagasimaksete puhul on lähtutud sellest, et hätta sattumise korral asub riik ajutiselt inimest toetama laenu tagasimaksetega, kuid sellest ei saa kujuneda alaline meede eluaseme soetamiseks. Kuuekuuline periood, mida on võimalik kasutada järjest või hajutatuna aasta jooksul, on kooskõlas nii keskmise toimetulekutoetuse saamise kordade arvuga kui ka Eesti Töötukassa statistikaga
Sotsiaalhoolekande seaduse muutmine
1. § 132 lõige 51: Kui taotleja soovib, et toimetulekutoetuse määramisel võetakse arvesse eluasemekuluna ka eluaseme soetamiseks võetud laenu tagasimakse, lisab ta esmapöördumisel või laenulepingu muutmisel taotlusele dokumendid, mis tõendavad:
1) eluaseme soetamiseks laenu võtmist ja kohustusliku eluasemekindlustuse lepingu sõlmimist;
Esmakordsel erisuse taotlemisel või asjaolude muutumisel lisatakse taotlusele dokument, mis tõendab eluaseme soetamiseks laenu võtmist (so laenuleping) ja kohustusliku eluasemekindlustuse lepingu sõlmimist.
Eluaseme soetamiseks võetud laen on pangast eluaseme ostmise eesmärgil võetud laen, milleks võib olla eluasemelaen või muu panga pakutav laenutoode, mille eesmärk on toetada eluaseme ostmist.
Laenuleping peab olema vormistatud toetuse taotleja enda nimele või tema perekonda kuuluva liikme nimele juhul, kui toetust taotleb perekond. Laenuleping tuleb uuesti esitada siis, kui seda on muudetud (nt maksegraafikut pikendatud).
2) laenu kasutamist eluaseme soetamiseks, kui see ei selgu käesoleva lõike punktis 1 nimetatud dokumendist;
Kui käesoleva lõike punktis 1 esitatud dokumendist (laenuleping) ei selgu, et laen on võetud eluaseme soetamise eesmärgil (ei ole laenulepingus fikseeritud), lisatakse esmakordsel erisuse taotlemisel taotlusele dokumendid, mis seda tõendavad (nt eluaseme ostu-müügileping).
3) maksepuhkuse kasutamist või maksepuhkuse andmisest keeldumist;
Esmakordsel erisuse taotlemisel lisatakse taotlusele dokument, mis tõendab, et maksepuhkuse võimalus on ära kasutatud või on inimesel panga tõend või selgitus, miks ei ole maksepuhkuse andmist peetud võimalikuks. Sätte eesmärk on tagada, et riik asub isikule või perele appi laenu tagasimakse kohustust ajutiselt toetama alles siis, kui on ära kasutatud teised võimalikud meetmed.
4) makseraskuste ennetamiseks sõlmitud vabatahtliku kindlustuse olemasolu ning kas see katab täies ulatuses eluaseme soetamiseks võetud laenu tagasimakset.";
Esmakordsel erisuse taotlemisel lisatakse taotlusele dokument, mis tõendab, kas isik on makseraskuste ennetamiseks sõlminud vabatahtliku kindlustuse (nt elu või laenumaksete kindlustamine) ning kas see katab täies ulatuses eluaseme soetamiseks võetud laenu tagasimakse. Juhul kui kindlustus on olemas, kuid see ei kata tegelikku laenu tagasimakset, on võimalik katmata laenumakse osa võtta arvesse toimetulekutoetuse arvestamisel.
Lisatud punktide mõte on sätestada inimesele, kes soovib loodavat erisust kasutada, tõendamiskohustus, kuivõrd sellist infot ei ole võimalik kohalikul omavalitsusel muul viisil saada ega kontrollida.
Nõo Vallavolikogu kehtestab eluaseme soetamiseks võetud laenu tagasimaksete piirmäära juunikuu istungil.